top of page
  • תמונת הסופר/תיואב גיטלר

חמש שפות לאהבה

עודכן: 6 במאי

"לדבר בשפת האהבה של בן/בת הזוג" - המפתח לקשר זוגי מקרב

אהבה זוגית היא רגש עמוק וחזק, אך לעתים קשה להביע אותה במילים ובמעשים באופן שבן/בת הזוג יבינו ויחושו אהובים. הסיבה לכך היא שאנשים שונים מרגישים ומבטאים אהבה בדרכים שונות, בהתאם לרקע המשפחתי והחוויות שלהם בילדות.

מי שגדל בבית עם הרבה מגע פיזי, ינטה לבטא אהבה דרך חיבוקים וליטופים. לעומתו, מי שצפה בהוריו מטפלים בצרכים היומיומיים של המשפחה, יבטא אהבה דרך עזרה הדדית במטלות ועשייה משותפת במטרה להקל. יש גם כאלה שצמאים במיוחד למחמאות או למתנות סמליות, מפני שדברים אלה חסרו להם בילדותם.


חמש שפות האהבה

אלו הן חמש שפות האהבה:

מילים מחזקות וחיוביות:

משפטי חיבה, הערכה ושבח לבני הזוג.

אמנם כולנו נהנים ממילה חמה, אך חלקנו זקוקים לחיזוקים רבים יותר מאשר אחרים. באיזו תדירות את אומרת לבעלך שאת אוהבת ומעריכה אותו? מתי בפעם האחרונה אמרת לאשתך שאתה מעריך תכונת אופי שלה או שהיא נראית טוב? עבור אלו שזקוקים למילות חיבה, חסרונו של חיזוק כזה עלול להוביל לרגשות טינה. ייתכן שאתם חושבים מחשבות טובות על בן/בת הזוג שלכם, נסו לבטא אותן במילים ותוכלו לגלות מהו כוחן של מלים.


זמן איכות:

חלוקת חוויות ופעילויות משותפות תוך מתן תשומת לב בלתי מחולקת.

ייתכן שאתם שייכים לסוג האנשים שמרגישים מחוברים לבן/בת הזוג שלכם גם כשאתם נמצאים במרחק של אלפי קילומטרים, אולם אנשים רבים צריכים לצאת לפגישה או לחופשה משותפת כדי להרגיש אהובים. ייתכן שאתם עובדים ממש קשה כדי לפרנס את המשפחה, עד שאינכם מבלים כלל עם בן/בת הזוג שלכם. זמן איכות עם בן/בת הזוג הוא דרך נהדרת להראות להם שהם חשובים לכם.


מתנות:

מחוות קטנות או מתנות סמליות המבטאות תשומת לב ומחשבה.

אם אתם מסוג האנשים שלעולם אינם זקוקים לדבר, ייתכן שתתקשו להעניק מתנות. חלקנו גדלנו בבתים בהם לא הייתה משמעות רבה לנושא המתנות, או שמכל מיני סיבות לא ניתנו מתנות אפילו בימי הולדת. מאידך חלקנו התרגלנו דווקא לקבל מתנות קטנות שמבטאות אהבה כלפינו.


עזרה ושירות:

נשיאה בנטל היומיום והגשת סיוע בדברים הקטנים והגדולים.

חלקנו מפגינים אהבה וחשים אהובים באמצעות נתינה מעצמנו. בין אם מדובר בהדחת כלים, עזרה עם הילדים או תורנות הסעה, הושטת יד עוזרת מצד בני זוגנו יכולה לגרום לנו לחוש אהובים יותר משהיו עושות זאת המחמאה או המתנה הנדיבות ביותר. הנתינה הזו נוטה גם להיות "שקופה" כי חברתית מתייחסים אליה לעתים קרובות כדבר שהוא מובן מאליו, "מטלות פשוטות", אך לחלקנו ההשתתפות והתמיכה במטלות כאלו נותנת תחושה שרואים אותנו ואוהבים אותנו וחלקנו מבטאים כך את אהבתם, חשוב לשים לב שזה מעבר לסתם ביצוע מטלות פשוט מתוך חובה.


מגע פיזי:

חיבוקים, נשיקות וליטופים המבטאים קרבה וחום.

יש אנשים שזקוקים לגילויי חיבה גופניים רבים יותר מאחרים כדי להרגיש אהובים. פגשנו זוגות רבים שהתלונה העיקרית שלהם הייתה שבן/בת הזוג שלהם לא נוגע בהם מספיק. חיבוק ללא שום סיבה היה משהו שבני זוגם נמנעו מלעשות, אולם זה בדיוק מה שהיה דרוש להם כדי להרגיש אהובים. אם מגע היא הדרך שגורמת לבני הזוג שלכם לחוש אהובים, עשו מאמץ מיוחד כדי ליזום מגע. למגע פשוט כמו חיבוק, נשיקה או אפילו מגע קל בזרוע, יכולה להיות משמעות רבה.


כל אחד מאתנו עושה שימוש בכל אחת מ" חמש שפות אהבה" האלו, אך לרוב יש לנו העדפה בולטת לאחת או שתיים המשמעותיות ביותר עבורנו. זוהי הדרך העיקרית שבה אנחנו חשים אהובים ומקבלים ביטויי אהבה.

חשוב מאוד להכיר את "שפת האהבה" של בן/בת הזוג ולבטא אהבה באותה שפה, גם אם לנו עצמנו היא פחות משמעותית. במקרים רבים קיים פער בין הצורה שבה כל אחד מבטא אהבה לבין הצורה שבה בן/בת הזוג זקוקים לחוות אותה. זוג שמדבר "שפות שונות" עלול להרגיש חסר ובלתי מסופק למרות שניסיונות הבעת האהבה קיימים.

לכן, המפתח לחיזוק הקשר והאינטימיות הזוגית הוא ללמוד לבטא אהבה בשפה המועדפת של בן/בת הזוג. כך הם יחושו באמת אהובים, מוערכים ונאהבים. זוהי דרך מצוינת לשפר את התקשורת, התמיכה וההבנה ההדדית בזוגיות.

כמובן שאף אחד מאתנו אינו "חד-לשוני" ויש לנו צרכים בכל חמש השפות. עם זאת, לתת דגש והתמקדות בשפה שהכי משמעותית לבן/בת הזוג היא נקודת המפתח לחיזוק הקשר האינטימי והמשמעותי ביניכם.

אז כדאי להתאמץ ללמוד גם "שפה זרה" ולהתחיל לבטא אהבה באותה דרך שבן/בת הזוג זקוקים לה ביותר. היא עשויה להיות שונה מהשפה הטבעית שלנו, אבל המאמץ והרצון יזכו לתגובה חיובית מצד בן/בת הזוג שיחושו סוף סוף שפונים אליהם בשפה הנכונה עבורם. רכישת השפה החדשה עשויה לקחת זמן וטעויות בדרך הן נורמליות, אך התוצאה שווה את המאמץ - זוגיות מאוזנת, מקרבת ומספקת יותר.


חשוב לזכור שמטרת "לימוד השפה החדשה" אינה להתעלם משפת האהבה הטבעית שלנו, אלא להוסיף ולפתח גם את השפה המשמעותית לבן/בת הזוג. רצוי לשלב ביטויי אהבה בשתי השפות - הן בשפה הטבעית שלנו והן בשפה המועדפת על בן/בת הזוג. כך נוכל לספק את הצרכים ההדדיים שלנו וליצור תחושה מאוזנת ומקיפה יותר של אהבה ותמיכה בקשר.

לעתים, התהליך של למידת "שפה אהבה חדשה" עלול להיתפס כמאתגר ומלאכותי בתחילה. חשוב להיות סבלניים ולא לוותר - ככל שנתרגל ונטמיע את השפה החדשה, כך היא תהפוך לטבעית ושוטפת יותר. בני הזוג יחושו שמשקיעים מאמץ כן להבין אותם, והדדיות זו תחזק את הקשר ביניהם.

בסופו של דבר, יכולת הבעת האהבה בשפה הנכונה היא מפתח לתקשורת זוגית פורייה וקרבה רגשית אמתית. כשאנו מצליחים להתגבר על חוסר ההבנה שנובע מ"דיבור בשפות שונות", פותחת הדרך להעמקת הקשר, הכרת צרכי האחר והענקת תחושת ביטחון של היות אהוב ורצוי.

כך למשל, בן זוג שמבין שבת זוגו זקוקה במיוחד למילים מחזקות יוכל להרבות בחיזוקים חיוביים ומחמאות, גם אם בעבר לא נהג כך. בת הזוג שמגלה שבעלה מתרגש במיוחד ממחוות סמליות כמתנות קטנות, תוכל להשקיע מחשבה ומאמץ בהבאת מתנות מסוג זה, גם אם אינה רגילה לכך. הבנת השפה המועדפת של האחר מזמינה אותנו לצאת ממרחב הנוחות האישי ולהתאמץ למענו.


ואיך בכלל מגלים את "שפת האהבה" של בן/בת הזוג?

קיימים מספר דרכים:

  1. התבוננות וצפייה - הדרך הטבעית ביותר שבה בן/בת הזוג מבטאים אהבה כלפינו או כלפי אחרים היא סימן טוב לשפת האהבה הדומיננטית שלהם. למשל, אם הם נוטים להרבות במחמאות ובמילים חיוביות, סביר שזו השפה המשמעותית עבורם.

  2. הקשבה למחמאות/ביקורות - המחמאות או הביקורות שהם רגישים אליהן במיוחד עשויות לרמוז על צורכיהם הרגשיים העמוקים ולחשוף את שפת האהבה המרכזית מבחינתם.

  3. שאלה ישירה - לפעמים, הדרך הישירה והפשוטה ביותר היא גם הטובה ביותר. שיחה כנה ופתוחה על הדרכים שבהן בן/בת הזוג חשים מועצמים ואהובים עשויה לחסוך המון ניחושים ותהיות.

הנקודה החשובה היא לא לוותר ולהמשיך לצפות, להקשיב וללמוד על בן/בת הזוג, גם כשזה דורש סבלנות והתמדה. התהליך עצמו, ללא קשר לתוצאותיו המיידיות, משדר מסר של דאגה והשקעה שבני הזוג יוקירו.

בנוסף, כפי שציינת היטב, גילוי "שפת האהבה" הייחודית של בן/בת הזוג מעניק תחושה של משמעותיות, כבוד ודאגה. כשאנו רואים שבן/בת הזוג משקיעים מאמץ כדי להכיר את הצרכים הייחודיים שלנו, אנו חשים מוערכים ובטוחים יותר ביחסים. תחושות אלה מזינות את הקשר ותורמות לתחושת האינטימיות והביטחון ההדדית.

כדאי גם להדגיש שלימוד "שפת האהבה" של בן/בת הזוג איננה חוויה חד-פעמית אלא תהליך מתמשך. ככל שהזוגיות מתפתחת וצרכים משתנים, גם "שפת האהבה" עשויה להשתנות או להתעדכן. לכן חשוב להמשיך ולצפות, להקשיב וללמוד באופן רציף כדי להבין טוב יותר את בן/בת הזוג ולהתאים את הביטויים האוהבים שלנו בהתאם.

בתמצית, לימוד שפת האהבה שלבן/בת הזוג, תוך שימוש בשיטות הצפייה, ההקשבה והשיח הפתוח, הוא מפתח חשוב לחיי זוגיות רגשיים, מספקים ומקרבים יותר. המוטיבציה והנכונות להשקיע בתחום זה הן דרך מצוינת להבעת הערכה, אהבה ומחויבות עמוקה לבן/בת הזוג ולקשר הזוגי.

64 צפיות0 תגובות

コメント


bottom of page