top of page
 • תמונת הסופר/תיואב גיטלר

פוליאמוריה - אהבה ברבדים - זוגיות היררכית

עודכן: 4 בינו׳

פוליאמוריה היררכית היא מודל יחסים המאפשר קיום מספר מערכות זוגיות במקביל, תוך יצירת היררכיה ברורה בין בני הזוג השונים.


פוליאמוריה היררכית

במודל זה יש הגדרה של בני זוג "עיקריים" ו"משניים", כאשר לכל אחד מהם מקום וחשיבות שונה. המודל נועד לאפשר גיוון וסיפוק צרכים מגוונים מחוץ לזוגיות המרכזית, תוך שמירה על הקשר המרכזי כדרך למניעת קנאה ובלבול.

פוליאמוריה היררכית - איך מגדירים זוגיות היררכית ?


זוגיות היררכית

במודל פוליאמוריה ההיררכית יש כמה דרכים מקובלות (אך לא מחייבות) להגדרת בני הזוג העיקריים והמשניים:

 • נישואין - במקרה של זוג נשוי או ידועים בציבור, בדרך כלל בן/בת הזוג הנשוי/ה נחשב לעיקרי.

 • מגורים משותפים - אם יש זוג הגרים יחד לאורך זמן, הם ייחשבו לעיקריים.

 • משך הקשר - הקשר הוותיק וארוך הטווח יותר נחשב לעיקרי.

 • ילדים משותפים - הורים לילד משותף הם בדרך כלל העיקריים.

 • מחויבות וזמן - בן/בת הזוג שיש איתו/ה מחויבות עמוקה יותר וזמן משותף רב יותר, נחשב לעיקרי.

 • היררכיה מוסכמת - לפעמים יש הסכמה ברורה בין כל הצדדים מיהם העיקריים ומיהם המשניים.

*כללי אצבע אלה יכולים לעזור בקביעת ההיררכיה, אך כל מערכת יחסים היא ייחודית.

כדוגמא ניקח את רינה ודן הם זוג נשוי כבר 15 שנה. לאחר עשר שנות נישואין, הם הרגישו מעט חנק ושעמום בזוגיות. רינה רצתה יותר הרפתקנות וגיוון, ואילו דן חיפש קרבה רגשית עמוקה יותר.

לפני 3 שנים הם החליטו לאמץ מודל של פוליאמוריה היררכית. רינה החלה לקיים מערכת יחסים עם גל, גבר צעיר והרפתקן. דן מצדו התחבר לשיר, אישה רגישה שאיתה הוא חולק קרבה רגשית עמוקה.

עם זאת, רינה ודן קבעו ביניהם כללים ברורים שהם נשארים בני הזוג העיקריים, בהיותם נשואים זה לזו כל כך הרבה שנים ומגדלים יחד שלושה ילדים.

רינה מספרת שהמודל מאפשר להם לשמור על הנישואין חיים ובועטים, תוך גיוון והעשרה. היא מרגישה שכל אחד מבני הזוג שלה ממלא צרכים אחרים, וזה תורם לאיזון נפשי ולסיפוק רב יותר.יתרונות המודל ההיררכי

מודל פוליאמוריה ההיררכית יכול להציע יתרונות רבים ומגוונים לזוגיות לטווח ארוך.

ראשית, המודל יכול לסייע במניעת שחיקה ולהביא להתחדשות והעשרה של הקשר הזוגי המרכזי. כאשר כל אחד מבני הזוג יכול ליהנות ממערכות יחסים נוספות, זה יכול להפחית לחץ וציפיות מהקשר העיקרי לספק את כל הצרכים. כך נשמרת רעננות וסקרנות בין בני הזוג המרכזיים.

שנית, המודל מאפשר לכל אחד מבני הזוג לספק צרכים רגשיים ואינטימיים נוספים מחוץ לזוגיות העיקרית. למשל, אם אחד מבני הזוג מעוניין בהרפתקאות וגיוון יתר או שהוא ביסקסואל, המודל מאפשר לו לחקור ולממש צרכים אלה מבלי לאיים על הקשר המרכזי.

בנוסף, מודל זה יכול לחזק את הזוגיות המרכזית על ידי כך שהיא אינה נדרשת לספק הכל עבור שני הפרטנרים. מתן מרחב מאפשר פחות לחץ וציפיות ויותר אוויר לנשום. כך נשמרת הערכה והמשיכה בין בני הזוג המרכזיים.

עוד יתרון הוא שלעיתים בני הזוג המשניים יכולים להביא תובנות ונקודות מבט חדשות ומעשירות שתורמות גם לזוגיות המרכזית ולצמיחה של בני הזוג בה. פוליאמוריה היררכית היא מודל דינאמי, כלומר היא משתנה עם הזמן. הצרכים והרצונות של בני הזוג משתנים עם הזמן, וייתכן שיהיה צורך לעדכן את המודל בהתאם


אתגרים במודל היררכי

עם זאת, יישום מודל כזה אינו פשוט ויש בו אתגרים משמעותיים:

 • קנאה וחוסר ביטחון אצל בני הזוג.

 • קושי בניהול זמן מול כל הפרטנרים.

 • שמירה על גבולות ברורים בין הקשרים.

 • שינויים בדינמיקה בין בני הזוג עם הזמן.

תחושת משניות וחוסר שליטה אצל בני הזוג ה"משניים".

כדי להתמודד עם אתגרים אלה, המפתח הוא תקשורת פתוחה, אמפתיה וגמישות מצד כל המעורבים. חשוב גם לזכור שפוליאמוריה היררכית היא מודל של בחירת חופש. כל אדם הוא האחראי על הבחירות שלו, והוא אמור להרגיש בנוח עם הבחירות שהוא עושה. אמנם המודל מציע יתרונות רבים, אך יש לו גם צדדים מורכבים ואתגרים לא פשוטים.

המודל ההיררכי יוצר אתגרים ייחודיים עבור בן או בת הזוג המשני/ת.

ראשית, בני ובנות הזוג המשניים עלולים להרגיש במידה מסוימת של משניות וחוסר שוויון בקשר. הם יודעים שאינם העדיפות הראשונה ושיש להם פחות שליטה ויציבות בקשר. זה יכול לעורר קנאה, תסכול וחוסר ביטחון אצלם.

שנית, קיים אתגר ברור בניהול הזמן ותשומת הלב בין כל בני הזוג. בן/בת הזוג המשני/ה עלולים להרגיש מקופחים בזמן ותשומת לב.

לא פעם שמעתי אמירות כגון ""פריט צדדי" ו "חוג שבועי"- אלו חוויות שיש לתת את הדעת עליהן ולזכור שהמודל בבסיסו יוצר היררכיה שמגדירה את סדרי העדיפויות.


כמו כן, המודל דורש הסכמות ברורות על גבולות וכללים, שלא תמיד קל ליישם בעקביות. שינויים בדינמיקה עם הזמן עלולים ליצור מתחים וקשיים. בקיצור, יש אתגרים רגשיים ומעשיים רבים הנלווים למודל ההיררכי, במיוחד עבור בני הזוג המשניים. חשוב לתת עליהם את הדעת כשאנחנו בוחרים לשקול מודל זה. כדי להתמודד עם אתגרים אלה, המפתח הוא תקשורת פתוחה, אמפתיה וגמישות מצד כל המעורבים.

עצות מעשיות ליישום מוצלח


אנחנו ממליצים על כמה עצות פרקטיות ליישום מוצלח של מודל פוליאמורי היררכי:

 • הקפדה על איכות זמן עם בן/בת הזוג העיקריים.

 • תכנון וקביעת לוח זמנים מסודר עם כל הפרטנרים.

 • שיחות שוטפות להבנת צרכים ורגשות של כל המעורבים.

 • יצירת הסכמות ברורות על גבולות וכללי הקשר ההיררכי.

 • גמישות ופתיחות לשינויים בדינמיקה עם הזמן.

 • סבלנות והבנה למגבלות וקשיים של בני הזוג המשניים.סיכום - האם פוליאמוריה היררכית היא הפתרון ליחסים מודרניים?

זוגיות פוליאמורית

פוליאמוריה היררכית מציעה פתרון יצירתי ומעניין לחלק מהדילמות והאתגרים של יחסים זוגיים בעידן המודרני. היא נותנת מענה לצורך של אנשים רבים בגיוון והתפתחות אישית, לצד הרצון לשמור על מחויבות ויציבות.

עם זאת, ברור שמדובר במודל מורכב שאינו מתאים לכל אחד. הוא מחייב עבודה פנימית רבה, תקשורת יעילה ואמפתיה כלפי כל השותפים. קל מאוד להיתקל באתגרים וקשיים בדרך. פוליאמוריה היררכית היא מודל דינאמי, אינה מודל של 'כללי משחק' קבועים. כל זוג צריך לפתח את המודל שלו בהתאם לצרכים ולרצונות שלו. אין דרך אחת נכונה ליישום מודל פוליאמוריה היררכית. כל זוג צריך למצוא את המודל שמתאים לו ביותר

לכן, טרם אימוץ המודל, חשוב לשקול אותו לעומק ולהבין שהוא דורש השקעה רגשית ומעשית רבה. זוגות רבים מגלים שקל להם יותר עם מונוגמיה מסורתית או פוליאמוריה ללא היררכיה.

פוליאמוריה היררכית יכולה להצליח עבור מי שמוכן להשקיע בה. אך היא בהחלט אינה הפתרון האידאלי עבור כל אחד. מומלץ לגשת אליה בפתיחות, אך גם בהרבה זהירות ויושרה עם עצמנו.

122 צפיות0 תגובות

פוסטים קשורים

הצג הכול

Comments


bottom of page